Zaciskanie węży hydraulicznych


Z czego składa się zakuty przewód hydrauliczny ?

Kompletnie zakuty przewód hydrauliczny składa się z :
– węża hydraulicznego,
– 2 końcówek przewodu,
– 2 tuleji zaciskowych,

Jak wygląda proces produkcji ( zakuwania )

Po przecięciu węża hydraulicznego na dany wymiar długości końcówki przewodów wkłada się do otworów węża a następnie na wąż ( na końcówki ) nakłada się tuleje zaciskowe. Po wstępnej instalacji zakucia ( końcówka i tulejka ) na wężu następnie zaciska się takie zakucie przy pomocy specjalnego urządzenia nazywanego zakuwarką lub zaciskarką przewodów, aż do uzyskania trwałego połączenia, które uniemożliwi wysunięcie się końcówki z węża.

Przekrój zaciśniętego przewodu hydraulicznego ( na przykładzie wąż 6SH )

Aby zakuć przewód hydrauliczny niezbędne są następujące dane :

– rodzaj węża ( ciśnienie zawsze opisane jest na wężu )

W zależności od potrzeb ( ilość metalowych oplotów, ciśnienie węże ) wyróżniamy następujące rodzaje węzy : 1SN ? jednooplotowe; 2SN ? dwuoplotowe; 4SP ? czterooplotowe; 4SH ? DIN 4SH; 6SH ? SAE R13. Wskazane węże są najbardziej typowymi wężami występującymi w hydraulice siłowej.  Więcej o wężach hydraulicznych.

– rodzaj końcówek ( typ oraz gwinty )

W zależności od potrzeb zakuty przewód wyposażony jest w 2 końcówki. Końcówki występują w różnych typach ( uszczelnienie kuliste, płaskie, stożkowe, kołnierzowe itp ) oraz w różnych gwintach :  metryczne ( din ), calowe ( brytyjskie ),  unf ( amerykański ),  jis ( japońskie ). Więcej na temat końcówek hydraulicznych.